Opis badania:
Elektrokardiogram znane jest powszechnie jako EKG. Jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem kardiologicznym, dającym obraz bioelektrycznej aktywności serca za pomocą elektrod przyczepionych do ciała Pacjenta. Diagram EKG pozwala określić pracę serca w momencie przeprowadzania badania, jak również wykryć ślady uszkodzenia tego narządu w przeszłości.
Podstawowe informacje
Badanie EKG pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego u osób, które przeszły lub właśnie przechodzą zawał serca. Na podstawie zapisu EKG można również ocenić wielkość komór serca, a przede wszystkim wykryć zaburzenia jego rytmu (wszelkie arytmie). Badanie tylko w części przypadków pozwala rozpoznać zawał czy chorobę wieńcową.
W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na kończynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. Żel, którym skóra smarowana jest przed założeniem elektrod, zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze mięśni zaburzają zapis. Wynik w postaci graficznego wykresu jest interpretowany przez lekarza.
Przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Czas badania:
Badanie trwa ok. 5-10 minut.