Na czym polega badanie EKG oraz echo serca?

Diagnostyka kardiologiczna w Centrum Medycznym Myszków

Echo serca - jak przebiega badanie i na czym polega?

Poprawna i pełna nazwa tego badania to echokardiografia serca. Inne potoczne jej nazwy to echo serca, USG serca oraz ultrasonokardiografia. Jest to badanie, które zaliczyć możemy do badań związanych z diagnostyką obrazową. Do jego przeprowadzenia wykorzystuj się fale ultradźwiękowe. Ich zadaniem jest odbicie się od badanej struktury, co w efekcie daje jej obraz na monitorze urządzenia wykorzystywanego do badania. Najbardziej popularnymi częstotliwościami wykorzystywanymi do przeprowadzenia badania są częstotliwości od 1 do 10 MHz. Co ważne, obraz uzyskany w wyniku badania jest możliwy do zapisania w formacie wideo lub istnieje możliwość jego wydrukowania.

mężczyzna w trakie badania usg brzucha

Jest to badanie w pełni bezpieczne dla pacjenta i zupełnie nieinwazyjne. Można je również powtarzać wielokrotnie. Pozwala ono lekarzowi na dokładny wgląd w to, jak zbudowane jest serce pacjenta oraz jego naczynia krwionośne. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wszelkich wad w ich budowie. Echo serca pozwala również na zbadanie kurczliwości oraz relaksacji serca, a także przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Za jego pomocą ocenia się również pracę zastawek i parametrów opisujących funkcję, a także budowę serca.

Umów się na badanie

EKG oraz echo serca w Centrum Medycznym Myszków
młody mężczyzna w trakcie badania ekg

Przebieg badania EKG

Poprawna i pełna nazwa badania to elektrokardiografia. Jest to badanie zaliczane do nieinwazyjnych badań z dziedziny kardiologii. W trakcie jego przeprowadzania badaniu podlega elektryczna czynność mięśnia sercowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu na ciele badanego kilku elektrod, które przykleja się w kilku miejscach do skóry. Ich zadaniem jest gromadzenie oraz przesył informacji o elektrycznej pracy serca. Wynik widoczny jest na aparacie EKG, poprzez zapis na taśmie papieru. Elektrody różnią się między sobą napięciem. To kardiolog odpowiada za interpretację wyników, ponieważ tylko on posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Na podstawie EKG jest możliwe wykrycie nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia jego rytmu oraz upośledzenia napływu krwi. Co ważne badanie umożliwia również rozpoznanie wad wrodzonych serca oraz symptomów przebytych zawałów serca lub rozpoznaniu istniejącego aktualnie zawału serca.

Poznaj lekarzy
kardiologów

w Centrum Medycznym Myszków