Wśród częstych defektów kosmetycznych u kobiet można wymienić występowanie pajączków naczyniowych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przyczyn ich powstawania oraz najlepszych metod leczenia.
Czym są pajączki naczyniowe?
Pajączki naczyniowe to w obecnych czasach dość częsty defekt kosmetyczny. Jego pojawienie się może świadczyć również o rozwoju pewnych schorzeń, ponieważ bardzo często jest to jeden z pierwszych objawów choroby żylakowej. Pajączki naczyniowe to zjawisko zalegania krwi w podskórnych żyłach, tętniczkach oraz naczyniach włosowatych, które stają się nienaturalnie poszerzone. Ten defekt kosmetyczny najczęściej pojawia się na nogach, a szczególnie na udach. Występujące pajączki mogą mieć zarówno barwę sinofioletową, jak i żywoczerwoną.
Przyczyny powstawania pajączków naczyniowych
Przyczyny powstawania pajączków naczyniowych mogą być dość zróżnicowane. Na ryzyko pojawienia się pajączków wpływają różne czynniki, można w szczególności wskazać następujące:
-skłonności genetyczne do występowania tego typu problemów,
– płeć żeńska,
– okres ciąży i połogu,
– wiek między 18 a 35 oraz 50 a 60 lat,
– stosowanie niektórych leków, na przykład antykoncepcji hormonalnej,
– nadmierna waga, otyłość,
– brak ruchu,
– noszenie obcisłych ubrań,
– noszenie butów na obcasie,
– praca siedząca
– praca w pozycji stojącej
Zapobieganie powstawania pajączków naczyniowych
Zapobieganie pojawianiu się pajączków naczyniowych na ciele jest możliwe dzięki wdrożeniu odpowiednich działań profilaktycznych. Stanowią one też problem natury estetycznej dla kobiet. Przede wszystkim istotna jest zmiana trybu życia. Warto rozpocząć stosowanie zdrowej oraz zbilansowanej diety, dzięki której możliwe będzie utrzymanie optymalnej masy ciała i uniknięcie otyłości. Oprócz tego powinno się również wprowadzić do swojego codziennego funkcjonowania aktywność fizyczną, ponieważ praca w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu pajączków. Wśród polecanych działań profilaktycznych dla osób, które mają predyspozycje genetyczne do pojawiania się pajączków naczyniowych, jest terapia uciskowa, która polega na wywieraniu stopniowego ucisku.
Zobacz: Profilaktyka żylaków: Porady dla zdrowszego układu naczyniowego
Leczenie pajączków naczyniowych, skleroterapia
W obecnych czasach istnieje wiele metod leczenia pajączków naczyniowych. Szczególnie polecany jest zabieg skleroterapii, która charakteryzuje się wyjątkową skutecznością w działaniu. Skleroterapia to zabieg, który polega na celowym wywoływaniu zakrzepów oraz zapadaniu się naczyń. Oprócz tego możliwe jest również leczenie laserem- laseroterapia , w której laser wykorzystywany jest do obkurczania naczyń. Naświetlanie pajączków światłem lasera i zamykanie w ten sposób popękanych naczynek, daje nam skuteczność zabiegu. Sam zabieg jest bezpieczny i dolegliwości bólowe nie występują. Naczynia zostały obkurczone, a pacjent może wrócić odrazu do normalnego trybu życia.
Laserowe zamknięcie naczynek uznaje się za zabieg, który lepiej przeprowadzać w chłodniejszych okresach. Wynika to z faktu, że zabiegu nie przeprowadzimy u osoby ze świeżą opalenizną, a po laseroterapii przez miesiąc należy słońca. Nie oznacza to, że zabiegu nie można przeprowadzić w okresie letnim. Trzeba jednak stosować się do zaleceń specjalisty.
Leczenie żylaków jest również wykonywane przez laseroterapię. Lekarz musi zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Ale sam zabieg i usuwanie żylaków jest bezpieczny i może pomóc w przypadku dużego problemu z jakim się pacjent boryka.
Pajączki naczyniowe można leczyć również w ramach zabiegu chirurgicznego, jednak w wielu przypadkach stanowią one ostateczność, ponieważ są dość bolesne i mogą zostawić blizny.
Nauka idzie cały czas do przodu co daje nam ciągle nowe możliwości leczenia. Pajączki i żylaki stanowią problem wielu ludzi ale metody leczenia jakie oferuje nam dzisiejsza medycyna jest bardzo zadowalająca.
Przeciwwskazania
Laserowe zamknięcie naczynek u niektórych pacjentów nie może być wykonane ze względu na określone poniżej przeciwwskazania. Dlatego tak ważna jest konsultacja przed zabiegiem i przekazanie lekarzowi szczegółowych informacji na temat chorób czy przyjmowanych leków.
- ciąża
- opalenizna (1 miesiąc)
- leki światłouczulające
- zioła (dziurawiec, rumianek, nagietek – przestać używać na 2 – 3 tyg. przed zabiegiem)
- spożywanie alkoholu 24 godz. przed zabiegiem
- bielactwo
- łuszczyca (aktywna faza)
- atopowe zapalenia skóry
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- ciężkie uszkodzenie nerki i/lub wątroby
- skłonność do powstawania bliznowców (keloidów), blizn hipertroficznych
- przebyte i obecne stany nowotworowe a w szczególności czerniak złośliwy oraz nawracający rak skóry lub kiedy widoczne są zmiany mogące wskazywać ryzyko raka
- AIDS
- spożycie lub okres 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania Accutanu
- stosowanie bądź przyjmowanie sterydów (krem lub tabletki)
- bardzo sucha i bardzo wrażliwa skóra
- nieuregulowana cukrzyca
- uczulenie na lateks
- stan zapalny, infekcja wirusowa, bakteryjna w obrębie skóry przeznaczonej do zabiegu
- stosowanie preparatów z witaminą A ( retinol ) – kremy, maści, toniki, tabletki