Żylaki kończyn dolnych nie wyglądają atrakcyjnie, ale nie stanowią one wyłącznie defektu kosmetycznego. Wskazują one na zaburzony przepływ krwi, czyli na poważne nieprawidłowości. Jest wiele czynników, które przyczyniają się do wystąpienia niewydolności żylnej. Znajduje się wśród nich między innymi ciąża. Kobiety w stanie błogosławionym bardzo często zmagają się z uczuciem ciężkości nóg, obrzękiem kończyn dolnych. Problemem stają się nocne skurcze, drętwienia i mrowienia. Pojawiają się także dolegliwości bólowe i oczywiście zmiany widoczne na powierzchni skóry. Kluczowa jest oczywiście profilaktyka, ale jeśli już wystąpią żylaki, to należy wdrożyć odpowiednie leczenie żylaków. Jest kilka metod leczenia żylaków takich jak: laserowe leczenie żylaków, skleroterapia żylaków, oraz chirurgiczne usuwanie żylaków, jednak są dopiero możliwe jeśli kobieta będzie po porodzie, ponieważ podczas przebiegu ciąży takie zabiegi są zakazane.


Skąd te żylaki w ciąży?


U bardzo wielu kobiet pojawiają się żylaki na kończynach dolnych w ciąży, co wynika z różnych zmian w organizmie. Dochodzi do wzrostu ciśnienia żylnego w kończynach, zastoju żylnego i poszerzenia naczyń żylnych. Początki żylaków mogą być widoczne już w pierwszym trymestrze ciąży, problem nasila się z każdym kolejnym miesiącem. Najbardziej uporczywe dolegliwości występują przed porodem. Obrzęknięte kostki i golenie dotykają aż połowy kobiet ciężarnych. Warto od razu zaznaczyć, że w wielu przypadkach to właśnie ciąża stanowi przyczynę rozwoju żylaków. Z każdą kolejną ciążą problem ten się nasila. Wynika to przede wszystkim z podwyższonego stężenia hormonów, zmniejszonego napięcia żylnego (ciśnienie żylne) w kończynach. Ściany naczyń tracą swoją elastyczność, stają się coraz sztywniejsze. Progesteron poszerza naczynia i sprzyja zastojowi krwi w nich. Estrogen także je rozszerza i dodatkowo zwiększa rozciągliwość żył. W ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Powinniśmy unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej oraz pozycji stojącej.

Zobacz: Profilaktyka żylaków: Porady dla zdrowszego układu naczyniowego


Na czym polega leczenie żylaków?



Kobiety w ciąży powinny zadbać przede wszystkim o profilaktykę żylaków podczas brzebiegu ciąży. Zachęca się kobiety w ciąży do codziennej aktywności i pobudzenie krążenia krwi. Pomaga także kompresjoterapia, czyli zakładanie rajstop uciskowych. Oczywiście muszą być one odpowiednio dobrane. Pomaga również trzymanie uniesionych kończyn dolnych. Istotne będzie także wykonanie badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych, aby sprawdzić ich drożność. W przypadku wystąpienia żylaków należy zgłosić się do specjalisty w postaci flebologa. Nawet jeśli nie ma jeszcze objawów, pomimo tego wizyta u lekarza jest wskazana. Lepiej zapobiegać niż leczyć żylaki. Na początku pojawiają się pajączki i syndrom niespokojnych nóg. W bardziej zaawansowanej chorobie żył można mówić już o widocznych pogrubieniu żył i ich nieregularnym przebiegu. Trzeba liczyć się z tym, że w ciąży stosowane jest wyłącznie leczenie objawowe. Dopiero po porodzie będzie możliwe włączenie odpowiedniego leczenia żylaków.

Jeśli kobieta będzie już po porodzie i przejdzie połóg, będzie możliwe leczenie żylaków lub usuwanie żylaków. Jedną z metod leczenia żylaków jest laserowe leczenie żylaków, które jest bezbolesne i pozwala nam odrazu wrócić do codziennych obowiązków. Inna metodą jest skleroterapia żylaków w kończynach dolnych, w której w większości przypadków nie jest potrzebne znieczulenie miejscowe. Skleroterapia żylaków polega na wstrzyknięciu do wnętrza nieprawidłowego naczynia żylnego środka chemicznego. Zabieg skleroterapii powinien być zawsze poprzedzony badaniem USG Doppler żył kończyn dolnych. W przypadku dużych żylaków będzie konieczność wykonania zabiegu usunięcia żylaków. Sam zabieg nie należy do przyjemnych ale niekiedy jest konieczny. Lekarz namawia nas do takiego zabiegu tylko wtedy gdy inne metody leczenia u pacjentów nie usuną problemu żylaków kończyn dolnych.

Kiedy zauważymy pierwsze objawy żylaków, nie powinniśmy ich bagatelizować i powinniśmy się niezwłocznie udać do lekarza flebologa, który rozpocznie odpowiednie leczenie żylaków i zapobiegnie nowemu powstawaniu żylaków.