Coraz więcej osób jest chorych na cukrzycę, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Jeśli ktoś opiera swoją dietę na produktach obfitujących w węglowodany, przede wszystkim cukry proste, to niestety wystąpienie rozmaitych zmian metabolicznych staje się niemalże nieuniknione. Wysoko przetworzona żywność nie sprzyja zachowaniu zdrowia, można liczyć na pojawienie się rozmaitych dolegliwości i rozwój przeróżnych schorzeń. Cukrzyca wymaga leczenia, aby nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia chorego, wystąpienia groźnych powikłań, dlatego ważna jest konsultacja jak największej liczby osób u specjalisty, ponieważ nasze zdrowie jest najważniejsze. Opieka nad pacjentami chorymi na cukrzycę należy do diabetologa. Diabetolog odpowiedzialny jest za diagnozowanie, leczenie i profilaktykę chorych na cukrzycy.

Co z tą cukrzycą, czym się objawia?

Cukrzyca nie rozwija się bezobjawowo, ale niestety niektóre osoby bagatelizują pierwsze symptomy, trafiają do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Jeśli zauważymy, że w naszym organizmie coś się dzieje, należy zrobić badania krwi. Warto od razu zaznaczyć, że cukrzyca jest schorzeniem postępującym niezwykle szybko, dlatego bardzo ważna jest pierwsza wizyta i konsultacja u diabetologa, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany. Jeśli nagle wystąpi wzmożone pragnienie i oddawanie sporych ilości moczu, to może to wskazywać na początki cukrzycy. Organizm próbuje w ten sposób rozrzedzić krew i pozbyć się nadmiaru glukozy. Jest to sposób na obniżenie glikemii, mechanizm obronny. Cukrzycę możemy rozpoznać również po suchości skóry i ust pomimo przyjmowania sporych ilości płynów. Cukrzycy zmagają się z odwodnieniem organizmu. Odczuwają suchość w ustach ze względu na to, że komórki są pozbawione wody. W przypadku cukrzycy odnotowuje się także uczucie świądu, zwiększoną podatność na infekcje grzybicze i bakteryjne. Skóra ma tendencję do łuszczenia, pokrywa się wypryskami. Występują zakażenia układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy często wskazują na rozwój cukrzycy, jak wygląda życie z tą cukrzycą?

Przy cukrzycy problemem staje się nadmierny apetyt. Choremu na cukrzycę towarzyszy ciągłe uczucie głodu przy jednoczesnym braku energii. Problem pojawia się nawet chwilę po zjedzeniu posiłku. Wynika to z tego, że komórki stają się niewrażliwe na insulinę. Nie mogą wobec tego wykorzystywać energii dostarczonej wraz z jedzeniem, co potęguje senność i zmęczenie. Jeśli nagle dojdzie do utraty masy ciała z niewiadomego powodu, to również może świadczyć to o rozwoju cukrzycy. Oczywiście z czasem wszystko się zmienia i masa ciała rośnie. Cukrzyca i otyłość to częste połączenie. Odnotować można również wzmożone wypadanie włosów, problemy z paznokciami. Pojawiają się także wahania nastroju, niestabilność emocjonalna, uczucie podenerwowania. Mogą wystąpić zaburzenia widzenia, smaku, erekcji.

Zobacz: Dietetyk kliniczny – specjalista od zdrowego żywienia – w Centrum Medycznym Myszków

Dietetyk kliniczny u osób chorych na cukrzycę będzie dobrym rozwiązaniem. Konsultacja taka pozwoli nam na dobranie odpowiedniej diety dla osób zmagających się z cukrzycą. Centrum medyczne jest miejscem gdzie często przyjmuje tam też dietetyk kliniczny. Znajdzie przyczyny złego odżywiania, które spowodowały powikłania- otyłość i cukrzycę. Pierwsza wizyta i konsultacja powinny być zaraz po zdiagnozowaniu schorzenia.