Coraz więcej osób jest chorych na cukrzycę, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Jeśli ktoś opiera swoją dietę na produktach obfitujących w węglowodany, przede wszystkim cukry proste, to niestety wystąpienie rozmaitych zmian metabolicznych staje się niemalże nieuniknione. Wysoko przetworzona żywność nie sprzyja zachowaniu zdrowia, można liczyć na pojawienie się rozmaitych dolegliwości i rozwój przeróżnych schorzeń. Cukrzyca wymaga leczenia, aby nie doszło do pogorszenia stanu zdrowia chorego, wystąpienia groźnych powikłań, dlatego ważna jest konsultacja jak największej liczby osób u specjalisty, ponieważ nasze zdrowie jest najważniejsze. Opieka nad pacjentami chorymi na cukrzycę należy do diabetologa. Diabetolog odpowiedzialny jest za diagnozowanie, leczenie i profilaktykę chorych na cukrzycy.

Czym objawia się cukrzyca?

Cukrzyca nie rozwija się bezobjawowo, ale niestety niektóre osoby bagatelizują pierwsze symptomy, trafiają do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Jeśli zauważymy, że w naszym organizmie coś się dzieje, należy zrobić badania krwi. Warto od razu zaznaczyć, że cukrzyca jest schorzeniem postępującym niezwykle szybko, dlatego bardzo ważna jest pierwsza wizyta i konsultacja u diabetologa, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany. Jeśli nagle wystąpi wzmożone pragnienie i oddawanie sporych ilości moczu, to może to wskazywać na początki cukrzycy. Organizm próbuje w ten sposób rozrzedzić krew i pozbyć się nadmiaru glukozy. Jest to sposób na obniżenie glikemii, mechanizm obronny. Cukrzycę możemy rozpoznać również po suchości skóry i ust pomimo przyjmowania sporych ilości płynów. Cukrzycy zmagają się z odwodnieniem organizmu. Odczuwają suchość w ustach ze względu na to, że komórki są pozbawione wody. W przypadku cukrzycy odnotowuje się także uczucie świądu, zwiększoną podatność na infekcje grzybicze i bakteryjne. Skóra ma tendencję do łuszczenia, pokrywa się wypryskami. Występują zakażenia układu moczowo-płciowego.Jakie objawy często wskazują na rozwój cukrzycy?


Przy cukrzycy problemem staje się nadmierny apetyt. Choremu na cukrzycę towarzyszy ciągłe uczucie głodu przy jednoczesnym braku energii. Problem pojawia się nawet chwilę po zjedzeniu posiłku. Wynika to z tego, że komórki stają się niewrażliwe na insulinę. Nie mogą wobec tego wykorzystywać energii dostarczonej wraz z jedzeniem, co potęguje senność i zmęczenie. Jeśli nagle dojdzie do utraty masy ciała z niewiadomego powodu, to również może świadczyć to o rozwoju cukrzycy. Oczywiście z czasem wszystko się zmienia i masa ciała rośnie. Cukrzyca i otyłość to częste połączenie. Odnotować można również wzmożone wypadanie włosów, problemy z paznokciami. Pojawiają się także wahania nastroju, niestabilność emocjonalna, uczucie podenerwowania. Mogą wystąpić zaburzenia widzenia, smaku, erekcji.