Wypadanie włosów to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Problem ten dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Nadmierna utrata włosów prowadzi do ich przerzedzania się, co skutkuje widocznymi prześwitami na powierzchni głowy (tak wygląda proces wypadania włosów). W przypadku mężczyzn problem ten jest szczególnie widoczny, ponieważ proces łysienia u mężczyzn przebiega w bardzo charakterystyczny sposób, a mianowicie zazwyczaj nadmierne wypadanie włosów rozpoczyna się w miejscu zakoli, a następnie cała linia włosów przesuwa się do tyłu. Niezależnie od płci, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w pozbyciu się problemu utraty włosów . Walkę z nadmiernym wypadaniem włosów najlepiej rozpocząć od wizyty u trychologa, który zaproponuje odpowiednie zabiegi oraz preparaty stymulujące pracę mieszków włosowych. Kim jest trycholog i na czym polegają zabiegi trychologiczne? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Kim jest trycholog?
Trycholog to lekarz medycyny, który zajmuje się wszelkiego rodzaju problemami związanymi z włosami i skórą głowy. Zajmuje się on leczeniem takich dolegliwości jak łysienie androgenowe lub łojotokowe zapalenie skóry głowy. Wizyta u trychologa może okazać się niezwykle pomocna, jeśli zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy łysienia, w postaci nadmiernej utraty włosów lub wyraźnego ich przerzedzenia i poznamy przyczyny wypadania włosów. Trycholog po dokładnym zapoznaniu się z naszym problemem, wdraża odpowiednie leczenie skóry głowy aby zahamować wypadanie włosów.
Kiedy warto udać się do trychologa, przyczyny wypadania włosów?
Do trychologa warto udać się w momencie, kiedy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy związane z naszymi włosami (np. wzmożone wypadanie włosów, osłabienie włosów). Jeśli zaobserwujemy ich nadmierne przetłuszczanie się, które wcześniej nie występowało lub jeśli nasze włosy nagle zaczną wypadać, konieczna może okazać się wizyta u tego specjalisty.
Najczęściej leczenie polega na stosowaniu odpowiednich preparatów, które likwidują przyczynę problemu i sprawiają, że włosy odzyskują dawną kondycję. W przypadku nadmiernego wypadania włosów najczęściej są to różnego rodzaju środki mające na celu pobudzić pracę mieszków włosowych, a także wszelkie blokery DHT, które zatrzymują wydzielanie się hormonu odpowiedzialnego za przerzedzanie się włosów. Często przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja, niedoczynność tarczycy czy podłoże genetyczne.
Jak przebiega wizyta u trychologa?
Każda wizyta u trychologa rozpoczyna się przeprowadzeniem obszernego wywiadu medycznego. Lekarz zadaje pytania dotyczące naszego stylu życia, stosowanych przez nas kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, a także próbuje ustalić od kiedy borykamy się z danym problemem. Istotnym elementem wywiadu medycznego przeprowadzanego przez trychologa jest również historia przebytych przez nas chorób, które mogą mieć wpływ na występowanie danego problemu. Ogólnie rzecz ujmując, pytania zadawane przez trychologa dotyczą stanu naszego zdrowia oraz prowadzonego przez nas stylu życia, na który składa się bardzo wiele czynników.
Trycholog przeprowadza również kilka podstawowych badań diagnostycznych, które zazwyczaj wykonywane są bezpośrednio w gabinecie. Można zaliczyć do nich m.in. trichogram oraz trichoskopię. Trichogram to badanie, które polega na pobraniu próbek włosów, szczególnie z miejsc dotkniętych problemem łysienia lub chorobami skórnymi. Następnie trycholog analizuje kondycje mieszków włosowych i ocenia czy występują jakiekolwiek zaburzenia.
Trichoskopia natomiast jest badaniem, które polega na zrobieniu zdjęcia całej głowy. Wówczas analiza stanu skóry głowy odbywa się przy pomocy technik cyfrowych. Trycholog za pomocą specjalnych narzędzi diagnostycznych oraz komputera może na przykład określić przyczynę nadmiernego wypadania włosów lub ich nadmiernego przetłuszczania się.
Zobacz: Infuzja tlenowa skóry głowy – oferta specjalna
Wypadanie włosów
Do Trychologa powinniśmy się udać aby powstrzymać wypadanie włosów spowodowane przez łysienie bliznowaciejące, łysienie plackowate, łysieniem androgenowym. Może być wiele przyczyn wypadania włosów np zaburzeń hormonalnych, nie właściwa pielęgnacja, silny stres mogą osłabić kondycję włosów.. W przypadku mężczyzn wypadające włosy mogą doprowadzić do całkowitego wyłysienia, jest to częstsze zjawisko niż w przypadku kobiet.
Przeprowadzenie obszernego wywiadu medycznego oraz odpowiednia diagnostyka pozwala trychologowi określić przyczynę występowania danego problemu( wypadanie włosów, przerzedzenie włosów, w leczeniu łysienia androgenowego). Następnie lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie, które w zależności od rodzaju problemu może polegać na przyjmowaniu leków doustnie lub stosowaniu preparatów przeznaczonych do wcierania w skórę głowy. Jeśli chodzi o nadmierne wypadanie włosów, najczęściej są to blokery DHT oraz preparaty, które mają na celu pobudzić pracę mieszków włosowych. W ostateczności może nas skierować na przeszczep włosów.