Badania laboratoryjne stanowią jeden z najbardziej podstawowych elementów, jeśli chodzi o diagnostykę różnego rodzaju schorzeń. Analizie najczęściej poddaje się krew, mocz oraz kał. Dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem pobranego materiału to diagnostyka laboratoryjna.

Kiedy warto wykonać badania laboratoryjne?

Wszystkie zdrowe osoby powinny wykonywać badania laboratoryjne przynajmniej raz w roku w celach profilaktycznych. Takie badania można wykonać prywatnie, w wielu różnych placówkach. Bardzo często laboratoria posiadają podstawowe pakiety badań, z których warto skorzystać, aby otrzymać odpowiednie informacje na temat ogólnego stanu zdrowia.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych, warto udać się do odpowiedniego lekarza, który zdecyduje o tym, jakie badania laboratoryjne powinny zostać wykonane. Do najbardziej podstawowych należą badanie krwi, badanie moczu oraz badanie kału, jednak w przypadku poważnych schorzeń często może okazać się konieczne wykonanie bardziej specjalistycznych badań laboratoryjnych. Po przeprowadzonym badaniu należy udać się do lekarza prowadzącego w celu omówienia wyników oraz ewentualnego wdrożenia leczenia.

Badanie krwi

Przeprowadzenie rzetelnych i wiarygodnych badań laboratoryjnych wymaga odpowiedniego przygotowania materiału badawczego. Przed pobraniem krwi należy pamiętać o kilku, bardzo istotnych kwestiach, które mogą mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wynik badania. Oto kilka zaleceń, których należy przestrzegać przed pobraniem krwi:
1. Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, najlepiej w godzinach porannych. Warto zadbać o to, aby wcześniej odpowiednio się wyspać.
2. Dzień przed pobraniem krwi należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego.
3. Co najmniej dwa tygodnie przed pobraniem krwi należy zrezygnować ze spożywania alkoholu
4. Należy skonsultować kwestię przyjmowanych leków z lekarzem prowadzącym. Może się bowiem okazać, że niektóre leki mogą wpływać na wynik badania.
5. Przez około tydzień przed pobraniem krwi nie należy zmieniać swojej diety oraz ogólnych nawyków żywieniowych.

Badanie moczu

Podczas badania moczu dopuszcza się trzy rodzaje pobranego materiału, przy czym największą wartość diagnostyczną posiada pierwsza, poranna próbka moczu. W celu uzyskania wiarygodnego wyniku badania warto dostarczyć do laboratorium właśnie ten rodzaj materiału. Jako pierwszą, poranną próbkę moczu określa się tą, która pobierana jest co najmniej po 8 godzinach snu oraz co najmniej 4 godziny od ostatniego oddania moczu.
Przed pobraniem materiału do badania warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zastosowanie się do nich pozwoli uzyskać bardziej miarodajny wynik.
1. Co najmniej dobę przed pobraniem moczu należy zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności seksualnej.
2. W przypadku kobiet nie należy pobierać moczu 3 dni przed lub 3 dni po menstruacji.
3. Przed pobraniem moczu należy zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej.
4. Aby prawidłowo pobrać mocz do badania należy zaopatrzyć się w plastikowy, jałowy pojemnik, który można kupić w aptece lub otrzymać w laboratorium.
5. Pobrany i opisany materiał należy dostarczyć do laboratorium najlepiej w przeciągu godziny.

Badanie kału

Badanie kału jest bardzo ważnym badaniem diagnostycznym. Materiał ten daje bowiem szereg istotnych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta. W przypadku badania kału istnieje możliwość wykonania tzw. diagnostyki mikrobiologicznej, która pozwala na zdiagnozowanie pasożytów znajdujących się w kale. Aby prawidłowo pobrać materiał do badania należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
1. Do przeprowadzenia badania wystarczy porcja kału nie większa, niż orzech laskowy. Taką próbkę należy pobrać do jałowego pojemnika.
2. Porcję kału należy pobrać za pomocą szpatułki dołączonej do pojemnika, uważając przy tym, aby nie zabrudzić jej wodą z muszli klozetowej oraz środkami czystości.
3. Na kilka dni przed pobraniem materiału należy zrezygnować ze spożywania alkoholu. Nie należy również pobierać próbki, jeśli wypróżnienie zostało wywołane przez leki do tego przeznaczone.
4. Próbkę należy dostarczyć do laboratorium najlepiej w przeciągu 24 godzin.