W Polsce niestety cały czas rola tego lekarza Internisty jest bagatelizowana, a trzeba przyznać, że w wielu przypadkach jest on pierwszą osobą, która stawia trafną diagnozę pacjentowi i kieruje go do innych specjalistów. Mowa o lekarzach internistach, którzy codziennie zarówno w państwowych placówkach leczniczych( np. szpital powiatowy), jak i w gabinetach prywatnych (centrum medyczne) przyjmują kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu pacjentów. Czym zajmuje się internista? Kiedy trzeba się do niego udać? Jak wygląda wizyta u tego lekarza? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi można znaleźć poniżej.
Jak wygląda droga do zawodu internisty?
Nie od dziś wiadomo, że przed osobami, które chcą zostać lekarzami jest długa i kręta droga. Sześcioletnie studia medyczne, specjalizacja, praktyka lekarska – to wszystko sprawia, że osoby, które zostają lekarzami internistami doskonale wiedzą, że w ich „rękach’ jest teraz zdrowie wielu pacjentów. Niestety w Polsce rola internisty jest często bagatelizowana. Mnóstwo osób uważa, iż są to lekarze z podstawową wiedzą, którzy tylko kierują pacjentów do innych specjalistów. Nic bardziej mylnego. Lekarz internista musi poznać szeroki zakres chorób, by odpowiednio zdiagnozować pacjenta. Bardzo często interniści zajmują też ważne stanowiska administracyjne w szpitalach, w których to zarządzają personelem i kierują jego pracą. Zdarza się również, że internista – specjalista chorób wewnętrznych jest uważany za lekarza medycyny rodzinnej.
Czym się zajmuje internista, czy to lekarz rodzinny?
Lek. Internista (internista Myszków) to specjalista chorób wewnętrznych. Interniści zazwyczaj mają pierwszy kontakt z osobami, którym coś dolega. Do internistów przychodzą dzieci, młodzież, jak i dorośli z przeróżnymi dolegliwościami. Bardzo często są to osoby, które cierpią na rozmaite choroby takie jak: grypa, zapalenie zatok, zatrucie pokarmowe, cukrzyca itp. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu wiele osób zostało skierowanych do specjalistów, gdyż w porę wykryli nowotwory. Interniści są również przeszkoleni w leczeniu schorzeń ortopedycznych, takich jak: złamania kości i urazy sportowe. Ponadto lekarze chorób wewnętrznych są specjalnie przeszkoleni w leczeniu zaburzeń narządów wewnętrznych. Niektórzy interniści mają również specjalizacje jako kardiolodzy, alergolodzy, dermatolodzy itd. Dzięki temu są w stanie pomóc wielu osobom już na pierwszej wizycie.
Zobacz: Pakiet nieodpłatnych badań Profilaktyka 40 PLUS w Centrum Medycznym Myszków
Jak wygląda wizyta u tego lekarza?
Do internistów bardzo często przychodzą pacjenci, którym doskwiera kaszel, gorączka, nudności, ból głowy, duszności, zaparcia, podwyższone ciśnienie, ból brzucha, bóle stawów, a niekiedy bóle kończyn. Coraz częściej u internistów szukają również pomocy osoby borykające się z nadwagą, chorobami skóry, a nawet z bezsennością oraz problemami psychicznymi. Umawiając się na pierwszą wizytę warto wziąć ze sobą wszystkie dokumenty medyczne (np. zrobione wcześniej badania), wypisy ze szpitala itp. Internista zapewne szczegółowo będzie chciał przeprowadzić wywiad ze swoim pacjentem, po czym dokładnie go przebada. Konsultacja ta jest niezwykle ważne, gdyż na jej podstawie lekarz wskaże odpowiednie leczenie lub po prostu skieruje pacjenta do innego specjalisty (zgodnie z tym, jakie choroby wykryje u konkretnej osoby).