Jeśli ktoś podejrzewa u siebie wystąpienie choroby skóry, to powinien wybrać się do dermatologa. Jest on specjalistą, który zajmuje się leczeniem trądziku, brodawek, atopowego zapalenia skóry, łupieżu, łuszczycy, włókniaków, rozmaitych chorób zakaźnych, łysienia, różne zmiany skórne itd. Warto się zgłosić do lekarza dermatologa nawet w przypadku dziwnie wyglądających pieprzyków. Jeśli zaczną się one powiększać, zmieniać zabarwienie, boleć lub swędzieć, to nie należy tego bagatelizować. Różne narośla na skórze zwykle nie są niebezpieczne, ale lepiej mieć wszystko pod kontrolą i w razie czego zasięgnąć konsultacji specjalisty. Włókniaki często stanowią problem estetyczny ale nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Poradnia dermatologiczna oferuje nam pomoc i konsultacje u dermatologa, który oceni czy zmianę można usunąć.

Problematyczne włókniaki na skórze – co warto o nich wiedzieć?

Brązowe plamki włókniaki skórne mogą pojawić się z wielu powodów. Rozmaite narośla na skórze, szczególnie zwisające z niej, o większych rozmiarach, wzbudzają zwykle niepokój. Warto jednak od razu zaznaczyć, że w większości przypadków nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Oczywiście nigdy nie można całkowicie wykluczyć niebezpieczeństwa, dopóki zmiany nie oceni dermatolog. Obecność włókniaków na skórze pozostaje niezauważona do czasu aż przez przypadek nie dojdzie do ich naruszenia. Mogą zacząć krwawić i powodować dolegliwości bólowe.

Dla własnego komfortu najlepszym rozwiązaniem będzie pozbycie się włókniaków, szczególnie jeśli znajdują się one w newralgicznych miejscach. Można to zrobić szybko i bezboleśnie. Nie będzie trzeba martwić się o ich zahaczanie. Włókniaki mogą znaleźć się niemalże wszędzie, nawet pod pachami, na powiece. Niektóre uzyskują spore wymiary, przez co stają się szczególnie problematyczne. Na pojawienie się narośli na skórze duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne, wiek, choroby metaboliczne, ciąża, a także mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Na szczęście włókniaki nie są zakaźne, ale istnieje ryzyko, że po usunięciu zmiany skórnej po pewnym czasie pojawi się następna, nierzadko bardzo blisko miejsca poprzedniej.

Przeczytaj: Podstawy dermatologii: Najczęstsze problemy skórne i ich pielęgnacja


Jak pozbyć się włókniaków? Na czym polega leczenie?

Dermatolog na wizycie stawia diagnozy i zazwyczaj włókniaki stanowią tylko problem estetyczny. Możemy zaobserwować na skórze rodzaje włókniaków: włókniak miękki lub włókniak twardy. Niekiedy może się zdarzyć, że włókniaki ustępują samoistnie. Warto jednak wybrać się do specjalisty. Poradnia dermatologiczna jest ogólnie dostępna i jest mnóstwo lekarzy o takiej specjalizacji.

Nawet jeśli włókniaki są niegroźne, to nie wyglądają estetycznie, szczególnie ciemne i duże, zwisające ze skóry. Nie dodają atrakcyjności na twarzy, sprawiają spory dyskomfort na powiece. Warto wobec tego pomyśleć o usunięciu zmian skórnych. Obecnie jest wiele skutecznych sposobów na pozbycie się włókniaków. Można oczywiście od razu wybrać się do chirurga, który przeprowadzi szybki zabieg i po problemie. Warto jednak od razu zaznaczyć, że włókniaki nie są czymś nowym, ludzie zmagają się z nimi od wieków. Dawniej nie można było liczyć na osiągnięcia dobrze rozwiniętej medycyny, dlatego zostały opracowane domowe sposoby radzenia sobie ze zmianami skórnymi. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby sobie nie zaszkodzić. Z metod przekazywanych przez babcie często wymieniane było obowiązywanie włókniaka nitką lub końskim włosiem. Miało to na celu doprowadzenie do zaschnięcia zmiany skórnej i odpadnięcie. Trzeba było jednak uzbroić się w cierpliwość. Nierzadko towarzyszyły temu dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Jeśli ktoś chce pożegnać się szybko z włókniakami, to można mu polecić odwiedzenie gabinetu dermatologicznego lub skorzystanie z zabiegu medycyny estetycznej. Postęp technologiczny sprawił, że za pomocą nowoczesnego lasera możliwe staje się szybkie usunięcie zmiany skórnej bez sięgania po skalpel. Odcięciu nie towarzyszy nawet pojawienie się krwi. Wystarczy miejsce poddawane zabiegowi posmarować preparatem znieczulającym, po czym potraktować włókniaka wiązką światła lasera. Z innych metod poleca się także zabieg: elektrokoagulacje i zamrażanie ciekłym azotem.

Warto jednak pamiętać, aby wszystkie zmiany skórne na szyi, twarzy, powiekach czy na całym ciele, pachwinach nie zależnie czy są twarde czy miękkie konsultować u dermatologa. Powinniśmy również wybrać się do dermatologa jeśli mamy trądzik spowodowany zaburzeniami hormonalnymi ale i nie tylko lub podejrzenie czerniaka.