Osocze bogatopłykowe, które uzyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta, znajduje wiele praktycznych zastosowań w różnych dziedzinach medycyny. Terapię osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje się m.in. leczeniu schorzeń ortopedycznych. Jest ona skuteczna w leczeniu przewlekłych uszkodzeń stawów lub stanów zapalnych. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego pobudza procesy regeneracyjne uszkodzonych tkanek, dzięki czemu z wykorzystaniem tego materiału można skutecznie leczyć schorzenia takie jak: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka czy zwyrodnienie ścięgna Achillesa. Konsultacja ortopedyczna w przypadku takiego rodzaju schorzeń jest bardzo ważna. Lekarze ortopedzi skierują nas na odpowiednie badania i rozpoczną leczenie.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze to materiał, który uzyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta. Swoją nazwę zawdzięcza skoncentrowaniu dużej ilości płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Preparat ten zawiera cytokiny, nazywanej inaczej czynnikami wzrostu, a także białka, które odpowiadają za adhezję komórkową. Składniki wzrostu, które znajdują się w preparacie mają właściwości wspierające procesy regeneracyjne tkanek. Dzięki swoim właściwościom osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest przez lekarza m.in. w procesie leczenia uszkodzonych mięśni i stawów.
Zobacz: Nauka o leczeniu bólu w ortopedii
Terapia osoczem w ortopedii
Osocze bogatopłytkowe dzięki swoim niezwykłym właściwościom może być wykorzystywane do leczenia różnego rodzaju schorzeń ortopedycznych. Lekarz ortopeda może wykonać u pacjenta zabieg z wykorzystaniem preparatu bogatego w płytki krwi, w celu pobudzenia procesów regeneracyjnych uszkodzonych tkanek. Przykładowe wskazania do zastosowania terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to:
-łokieć tenisisty,
-łokieć golfisty,
-uszkodzenia ścięgien i mięśni,
-zwyrodnienie ścięgna Achillesa,
-stany zapalne kości.
Wymienione wyżej schorzenia nie są oczywiście jedynymi, które można leczyć przy użyciu osocza bogatopłytkowego. Preparat ten ma niezwykle szerokie zastosowanie w przypadku dziedziny medycyny, jaką jest ortopedia.
Zalety terapii osoczem bogatopłytkowym
Terapia osoczem bogatopłytkowym posiada bardzo wiele zalet, a przy tym jest w pełni bezpieczna dla pacjentów. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że tak wielu lekarzy decyduje się na zastosowaniu preparatu bogatopłytkowego w celu leczenia różnego rodzaju dolegliwości.
Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania należą:
– krótki czas trwania – preparat podaje się pacjentowi w formie zastrzyku,
– bardzo mała inwazyjność zabiegu, ze względu na zastosowanie metody iniekcji,
– wysokie bezpieczeństwo – ze względu na to, że osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi pacjenta, nie istnieje możliwość, aby wystąpiła jakakolwiek niepożądana reakcja na skutek zastosowania preparatu,
– krótki okres rekonwalescencji,
– niska bolesność zabiegu.
Centrum medyczne ma wielu specjalistów np. nefrolog, dermatolog, chirurg, chirurg dziecięcy, ortopeda.
Aby wykonać taki zabieg umów wizytę u specjalisty w centrum medyczne lub szpitalu np. szpital powiatowy. Konsultacja ortopedyczna pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące zabiegu osoczem, a lekarz ortopeda chętnie odpowie na wszystkie twoje pytania i opowie jak wygląda zabieg.