Nerki to bardzo ważny organ w ciele człowieka, ponieważ pełnią szereg ważnych funkcji. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zachowań, które mogą stanowić zagrożenie dla nerek i powodują choroby nerek. W Polsce Nefrologia to dziecina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem i profilaktyką chorób nerek. Centrum medyczne, poradnia nefrologiczna, gdzie przyjmuje lekarz nefrolog jest dobrym rozwiązaniem dla osób z chorobami nerek. Zespół specjalistów (lekarz nefrolog) rozpocznie odpowiednie leczenie.
Zobacz: Kiedy należy zgłosić się do lekarza nefrologa?
Zagrożenie dla nerek stanowi:
Zbyt mała ilość płynów
Wśród zachowań, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania nerek, można wskazać przede wszystkim spożywanie na co dzień zbyt małej ilości płynów. Główną funkcją nerek jest filtrowanie krwi, a także eliminacja toksyn z organizmu. Aby procesy te zachodziły w efektywny sposób, należy pić każdego dnia odpowiednią ilość płynów. W przeciwnym przypadku toksyny mogą nadmiernie gromadzić się w ciele oraz prowadzić do licznych problemów zdrowotnych.
Trzymanie moczu
Kolejnym działaniem, które może stanowić poważne zagrożenie dla nerek, bez wątpienia jest przetrzymywanie moczu. Pęcherz powinien być opróżniany we właściwym momencie, ponieważ w przeciwnym przypadku zwiększone jest ryzyko gromadzenia się w nim nadmiernej ilości bakterii, które mogą prowadzić do infekcji całego układu moczowego.
Zbyt duże spożycie sodu
Każdy specjalista stwierdzi, że niekorzystnym działaniem dla nerek będzie także spożywanie zbyt dużych ilości sodu. Duża ilość soli może zwiększać w moczu ilość białka, co nie jest korzystne dla organizmu człowieka. W negatywny sposób wpływa zarówno na funkcjonowanie nerek, jak i układu krążenia. Dlatego warto zadbać, aby nie spożywać więcej niż pięć gramów sodu każdego dnia.
Nadużywanie środków przeciwbólowych
Z całą pewnością można stwierdzić, że nadużywanie środków przeciwbólowych również nie sprzyja prawidłowej pracy nerek oraz układu moczowego. Zbyt duża ilość stosowanych środków przeciwbólowych może uszkodzić nerki oraz zaburzać ich pracę w niekontrolowany sposób. Leki tego typu powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Powinno się ich używać jak najkrócej i w jak najmniejszych dawkach.
Zbyt duża ilość białka
Każdy nefrolog potwierdzi, że negatywny wpływ na nerki może mieć również dieta ze zbyt dużą zawartością białka. Wśród głównych funkcji nerek można wymienić właśnie metabolizowanie azotu, który powstaje w procesie trawienia białek. Jego nadmiar jest niekorzystny dla funkcjonowania organizmu człowieka, dlatego warto zadbać, aby spożycie białka w codziennej diecie nie było zbyt duże.
Nadużywanie alkoholu
Kolejnym zagrożeniem dla funkcjonowania nerek bez wątpienia może być nadużywanie alkoholu. Jeśli alkoholu jest zbyt dużo to organizm może nie radzić sobie z jego efektywnym metabolizowaniem. Zagrożone są przede wszystkim nerki, ale także inne narządy, takie jak wątroba lub serce. Okazyjne picie alkoholu nie powinno stanowić problemu, jednak kłopoty ze zdrowiem bardzo często się pojawiają, gdy jest go więcej.
Palenie papierosów
Niekorzystny wpływ na nerki ma również palenie papierosów. Szczególnie zagrożone są osoby, które zmagają się z nadciśnieniem, ponieważ palenie papierosów zmniejsza skuteczność działania leków stosowanych w tym problemie zdrowotnym. Warto zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ mają one negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Nefrologia, nefrolog leczy choroby nerek. W centrum medyczne gdzie znajduje się poradnia nefrologiczna możemy umówić się do specjalisty. Lekarz nefrolog jest pomocny gdy odbierzemy niepokojące wyniki badań moczu. Istnieją również inne dość charakterystyczne objawy, które dają sygnał, że należy umówić się na wizytę u nefrologa. O chorobach nerek świadczyć może wiele objawów, a nie każdy można z nimi łatwo powiązać. Częstomocz dzienny i nocny, ciemny bądź wręcz czerwony mocz (oznaczający prawdopodobnie krwiomocz), mętny mocz o zapachu zbliżonym do amoniaku oraz pieczenie i ból przy oddawaniu moczu to objawy, które w bardziej intuicyjny sposób łączą się z nerkami i mogą świadczyć o ich chorobie. Z kolei do mniej „oczywistych” symptomów chorób nefrologicznych należą stały ból w okolicach żeber, który nie przybiera na sile podczas ruchu, obrzęki wokół oczu oraz nadciśnienie tętnicze. Niekiedy jednak zdarza się, że choroba nerek rozwija się niemal bezobjawowo, a chory jest wtedy jedynie chronicznie zmęczony oraz cierpi na częstomocz nocny.
Centrum medyczne ma zazwyczaj wiele oddziałów, możemy tam znaleźć różnych specjalistów lekarzy med np. ortopeda, dermatolog, diabetolog, internista, kardiolog, neurolog, dietetyk.